04.04.2024

Kontejner na tříděný odpad textilu v obci

Třídění odpadu do kontejnerů se stalo běžnou součástí našich životů. Velmi efektivně třídíme plasty, papír, kovy i bioodpad. Kontejnery na oděvy ale zůstávají pro mnohé z nás stále trochu záhadou. Na rozdíl od ostatních kontejnerů neslouží pro sběr textilního odpadu, tedy již nepoužitelného oblečení na vyhození, ale je tomu právě naopak. Do kontejnerů na textil patří jen věci, které mají další využití.

Základním kritériem pro rozhodování, jestli oděvy vyhodit do popelnice nebo je zanést do kontejneru, je jejich stav a čistota. Pokud jde o zachovalé a vyprané oblečení, patří do kontejneru na textil. Pokud jsou to roztrhané, znečištěné nebo znehodnocené kusy, patří do směsného komunálního odpadu.

Do kontejnerů patří:
  • Čisté oděvy a svrchní oblečení (kabáty, bundy)
  • Čistou a zachovalou obuv
  • Čisté ložní prádlo a prostěradla

Do kontejnerů nepatří: 

  • mokrý textil
  • matrace
  • molitan
  • koberce či jiné druhy komunálního odpadu

Podle Českého statistického úřadu skončilo v roce 2019 v komunálním odpadu, tedy v popelnicích, celkem 23 498 tun oděvů. Protože textil lze recyklovat jen ve velmi omezeném množství, většina byly uložena na skládce, kde se bude rozkládat další desítky let. Přitom část vyhozených oděvů, bot i ložního prádla by mohla pomoci potřebným. Stačí je místo do popelnice vložit do kontejnerů na textil.

Pomůžete tak nejen charitativním organizacím a jejich prostřednictvím lidem v nouzi, ale ochráníte i naši přírodu. Vzhledem k nadprodukci textilu také dobře zvažte každý další nákup nového oblečení. Vždy volte kvalitu, podporujte lokální výrobce a když už musíte vyhazovat, dejte nepotřebnému textilu šanci na další život u někoho jiného.

Co se děje s vytříděným textilním materiálem ve firmě Retextil se můžete podívat zde: RETEXTIL

< Aktuality
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram