25.02.2024

Úklid odpadu podél silnic

Pokud se zejména teď, kdy tráva ještě nepoporostla, podíváme do příkopů kolem silnic, které vedou do Semněvic, většinou nechápeme, jak je možné, že se tam nachází tolik odpadu. Najít igelity, papíry, plastové lahve, dokonce celé pytle s domácím odpadem nebývá vůbec vzácností. Při nedávném pročišťování pangejtů jsme se o tom mohli přesvědčit všichni. Každá silnice má svého majitele, který je odpovědný nejen za kvalitu vozovky, ale i za její okolí a jeho úklid. Přikazuje mu to zákon. Byť to není povinnost obce, zajistila obec úklid těchto zaneřáděných cest, jelikož vše to, co se z pangejtů vyhrabalo při údržbě rozhodně dobrou vizitku obci nedělá. Zákon o pozemních komunikacích z roku 97 říká, že součástí tělesa komunikace jsou i přiléhající příkopy a těleso komunikace. Tedy ten, kdo má ve správě komunikace, je odpovědný i za to, aby tyto příkopy čistil.

Tentokrát se o úklid postarala obec. To nic nemění na tom, že každý úklid něco stojí a je jedno, jestli to jde z kasičky státu nebo obce, efekt je pokaždé stejný, peníze posléze chybějí v obecním rozpočtu, čehož důsledkem potom je, že při opravě silnic nejsou finance na položení kvalitního povrchu, ale silnice se všelijak provizorně látají, čehož je krásným příkladem právě zmiňovaná cesta ze Semněvic k pocinovické křižovatce.

Veškerý sesbíraný odpad naplnil 5 pytlů, které byly roztříděny do separovaného odpadu, zbytek byl vyhozen do nádob na komunální odpad. Pokračovat se bude i v úklidu cesty směrem na Křakov.

< Aktuality
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram