Vyvezení jímky u kulturního domu

Vyvezení jímky u kulturního domu

26.01.2024, autor: starosta

Obec Semněvice pokračuje ve vyklízení a čištění veřejného prostoru. Před konáním obecního bálu byla vyvezena zcela přeplněná a dlouhou dobu nevyvážená fekální jímka u kulturního domu. Vzhledem k tomu, že se septik dlouhou dobu nevyvážel, bylo problematické léty usazené kaly a tuky odčerpat. To, co by se běžně zvládlo odčerpat dle sdělení obsluhujícího personálu za 30 minut, trvalo v semněvickém případě 2,5 h., což zbytečně vývoz jímky prodražilo.

Při komplexních přípravách odkanalizování Obce Semněvice obec plánuje na letní měsíce průplach a pročištění kanalizace. Obce a stát by měly od ledna 2021 kontrolovat vyvážení septiků u rodinných domů. Majitelé nemovitostí s odpadem vedeným do žumpy nebo septiku by se měli mít na pozoru. Podle novely vodního zákona hrozí od roku 2023 pokuta v řádech desítek tisíc korun. Doklady o správném vývozu fekálií lidé musí uchovávat až dva roky zpětně.

Za chybějící doklady o vyvezení žumpy hrozí peněžitý trest. Fyzickým osobám mohou úřady vyměřit pokutu až 20 tisíc korun, právnickým osobám dokonce 100 tisíc. Pokutu navíc lze uložit opakovaně, dostat se do křížku s úředníky tak může znamenat velmi nepříjemný problém. Největším problémem však může být dlouho přetrvávající zničení kvality podzemní vody, která zásobuje pitnou vodou ze studní jednotlivé nemovitosti.

cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram