18.12.2021

Adventní koncert

V kronice obce Semněvice je zápis z roku 1848 ve kterém se píše, že semněvický učitel Jiří Patoschka naučil místní mladé lidi hře na různé hudební nástroje a probudil tak ve vsi zájem o obnovení chrámové hudby.

V kronice obce Semněvice v zápisu z roku 2021 se pak objeví zapsáno, že nový majitel semněvické fary , středoškolský učitel p. Mgr. Antonín Kolář ve vsi probudil zájem o obnovení chrámové hudby.

V sobotu 18.prosince se od 16.00 hod. uskutečnil v kostele sv. Jiří v Semněvicích adventní koncert studentů gymnázia Jana Keplera v Praze pod vedením výše uvedeného učitele.

Mimochodem jde již o třetí vystoupení těchto studentů v semněvickém kostele.

První byl ,,improvizovaný“ Adventní koncert v prosinci loňského roku a poté doprovodný koncert k ,,Noci kostelů“ v tomto roce.

Studenti si připravili tradiční české Vánoční skladby a písně prokládané mluveným slovem.

Přes počáteční skepsi organizátorů, obce Semněvice, zda někdo vůbec přijde, kostel zaplnilo na třicet návštěvníků, jež byli na závěr odměněni ,,přídavkem“ tří studentů.

Adama na klavír, Matouše na housle a Aničky na klavír, kteří se prezentovali svým vystoupením. Všichni tři byli odměněni bouřlivým potleskem, zejména Anička, která zahrála své vlastní skladby.

No a ani po ukončení koncertu se kostel neuzavřel, protože Adam uprosil správce kostela zdali by si nemohl zahrát na historické varhany. V čemž mu bylo samozřejmě vyhověno.

A tak jestli se tvrdí, že se historie neopakuje, pak minimálně v případě chrámové hudby v semněvickém kostele po víc jak sto sedmdesáti letech toto tvrzení neplatí.< Události obce
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram