30.04.2024

Čarodějnice upálena, nad Semněvicemi zavlálo jaro

Přejít do galerie události

Májka je oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce. Tradičně se muži vydávají poslední dubnový den do lesa (v dnešní době kdykoli v týdnu před čarodějnicemi), aby uřízli co nejvyšší strom. Muži z budoucí májky oloupou kůru, oklestí ji a děvčata ozdobí její vršek stuhami a krepáky. Pod korunou stromu je uvázán ozdobený věnec, který symbolizuje panenství dívek ve vsi. Právě kvůli němu musí mladíci hlídat májku přes noc! Chlapci z okolních vesnic se totiž během noci mohou pokusit májku pokácet, a získat tak symbolické panenství děvčat pro sebe. Dodnes je nebetyčnou ostudou, pokud muži svou májku nedokáží přes noc uhlídat.

A přesně toto vše proběhlo i v Semněvicích, muži vyhledali májku, oloupali ji a přivezli do obce. Ženy a děti krásně májku nazdobily pestrobarevnými krepovými fáborky v barvách duhy. Májka byla vztyčena, uchycena a všem do okolí zvěstovala, že do Semněvic přišlo jaro a měsíc lásky. Zlá čarodějnice vzplála na hranici. U ohně se sešla obecní pospolitost, opékalo se, také pilo, při družném povídání milo bylo. Potom se přehoupla půlnoc a byl první máj, byl lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. Všichni, kteří se zasloužili o přípravu májového veselí patří veliký dík.

< Události obce
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram