08.03.2023

Mezinárodní den žen

V Semněvicích jsme svátek žen oslavili společným setkáním při hudbě a za dobrého občerstvení. Došlo i na tradiční tanec, když z vedlejšího prostoru hostince přišli vyzvat dámy k tanci všichni ti, kteří ženám chtěli popřát vše dobré a společně s nimi chtěli jejich svátek oslavit.

I přesto, že MDŽ má svůj původ v USA a západní Evropě, je i dnes, třicet let po pádu „železné opony“, významněji připomínán v bývalých zemích socialistického bloku a bývalých republikách Sovětského svazu. OSN rovněž vybírá pro Mezinárodní dny žen různá mota. Pro rok 2023 jím je: „Inovací a technologií za rovnost pohlaví“. Organizace spojených národů se tak chce zaměřit na inovativní způsoby, jak zlepšit postavení žen ve společnosti či jejich lepší sociální ochranu.

V Česku je MDŽ často spojovaný se zvyky ze socialistického Československa. K jeho oslavám tehdy patřily slavnosti a červené karafiáty. Řada lidí tak přestala tento svátek slavit v domnění, že se jedná o umělý svátek vytvořený minulým režimem, je to ale určitě škoda. Naštěstí to takto v Semněvicích není.

< Události obce
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram